Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-12-15 11:36:14
Autor zdjęcia/źródło: Bolące gardło mężczyzny
Ból gardła jest objawem stanu zapalnego jaki szaleje w naszych drogach oddechowych. Błona śluzowa w tym miejscu jest czerwona, rozpulchniona i reaguje bodźcem bólowym. Ciężko nawet otworzyć usta by nie poczuć dotkliwego ukłucia. A jeść trzeba! Jeszcze gorzej, jeśli przytrafia się to dzieciom. Dorośli zacisną zęby i będą walczyć!
Większość stanów zapalnych gardła u dorosłych wywołana jest przez wirusy. To około 90% przypadków stanów zapalnych gardła i migdałków u dorosłych. Wbrew temu co pamiętasz z dzieciństwa, że kiedy bolało gardło, lekarz przepisywał antybiotyk, nie jest to najlepsze wyjście. Antybiotyk nie leczy zapalenia wirusowego, a jedynie bakteryjne. A te są stosunkowo rzadkie. Natomiast jeśli chodzi o dzieci w wieku 5-15 lat to zapalenie bakteryjne dotyczy około 15-30% przypadków. Najczęściej przyczyną jest zakażenie paciorkowcem Streptococcus pyogenes.
Ból gardła nie musi mieć podłoża bakteryjnego lub wirusowego. Może je wywołać infekcja grzybicza, palenie papierosów, suche powietrze, wrażliwość na konkretne alergeny, stosowanie pewnych leków. Gardło boli również przy mononukleozie, odrze czy opryszczce.
Kiedy zależy nam by infekcja ustąpiła szybko lub gdy jest w początkowym stadium warto sięgnąć po preparaty z apteki. Pastylki na ból gardła do ssania i aerozole zawierające lidokainę szybko uśmierzą ból i przyniosą ulgę. Dwa, że takie leki powinny zawierać substancje o działaniu antyseptycznym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym, ponieważ nie można być do końca pewnym co jest pierwotna przyczyną stanu zapalnego. Połączenie obu składników w jednym leku daje wymierne rezultaty i pozwala szybko wyleczyć się z uporczywej dolegliwości. Takim skutecznym lekiem jest Inovox, dostępny w aptece bez recepty. Opinie o Inovoxie farmaceutów i chorych nie pozostawiają wątpliwości: to wyjątkowo skuteczny lek w przystępnej dla pacjenta cenie. Pamiętaj również, że lecząc się samemu należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do leku.
Jeśli zauważysz ropną wydzielinę lub gdy podejrzewasz, że to jednak stan zapalny wywołany przez bakterie koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W tym wypadku konieczne jest podanie odpowiednich leków. W czasie choroby koniecznie zapomnij o paleniu papierosów, alkoholu czy ostrych przyprawach. Wszystko to dodatkowo wysusza i podrażnia błonę śluzową przez co stan zapalny utrzymuje się dłużej i jest bardziej dotkliwy.
Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, które pomogą zwalczyć infekcję. Lekki ból gardła i chrypka pojawiają się, kiedy błona śluzowa jest wysuszona. Może mieć to związek na przykład z suchym powietrzem w miejscu pracy czy w domu. Wysuszona błona śluzowa stanowi niewystarczającą barierę dla wirusów i bakterii, dlatego też łatwiej rozwija się na niej infekcja.
Dbaj więc o odpowiednia wilgotność. Często wietrz pomieszczenia, a w domu kładź wilgotne ręczniki na kaloryfer, lub zaopatrz się w nawilżacz powietrza. Podczas choroby dbaj o odpowiednie nawodnienie. Możesz nie odczuwać pragnienia takiego jak w lecie, ale zawsze przy chorobie tracimy dużo więcej wody.
Doskonałym rozwiązaniem na stan zapalny gardła są płukanki ziołowe. Rumianek działa antyseptycznie, szałwia dodatkowo ściągająco a tymianek ułatwia odkrztuszanie. Wystarczy, że łyżkę ziół zalejesz wrzątkiem i zostawisz pod przykryciem na 15 minut. Płukanka nie powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała, by nie urazić bolącego gardła. W aptekach dostępne są gotowe mieszanki ziół w postaci herbatek ekspresowych. Płucz gardło 3-4 razy dziennie, nabierając płynu i przechylając głowę. Długie bulgotanie jest zbędne. W ten sposób jedynie podrażniasz i tak już delikatną błonę śluzową.
Oprócz ziół skuteczny na stany zapalne jest miód. Dodawaj go do herbaty lub sporządź napar z imbiru (działa antyseptycznie), cytryny i miodu. Miód działa łagodząco, likwiduje wirusy, bakterie i grzyby. Przyjemność i ulgę przyniesie również porcja miodu rozpuszczająca się powoli w ustach. Świetnie sprawdza się syrop z cebuli i miodu, lub z czosnku i miodu. To dobry i sprawdzony sposób. Nawet jeśli masz złe wspomnienia z dzieciństwa spróbuj! Być może akurat pokochasz ten lek.
Przy zapaleniu gardła można też sprawić sobie chwilę przyjemności serwując porcję lodów. Ten przysmak nie tylko ukoi nerwy, pocieszy cukrowym zastrzykiem energii, ale też ze względu na zimno schłodzi miejsce stanu zapalnego i przyniesie na chwilę ulgę.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.